Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /wp-includes/functions.php on line 6114
Higienizacja zębów: najczęściej zadawane pytania - Wojciechowska - Stomatologia & Estetyka - Dentysta Gorzów Wielkopolski
pn-pt 8:00 - 18:30 sob 9:00 - 14:00

Higienizacja zębów: najczęściej zadawane pytania

Gdy zbliża się termin wizyty stomatologicznej, często boimy się, że będziemy musieli wykonać zabieg dentystyczny,  o którym wiemy nie za wiele, przez co nasza niechęć rośnie. Jednym z takich zabiegów jest właśnie higienizacja!

Wiele osób tak naprawdę nie wie, co to jest higienizacja, kiedy można ją stosować, a także czy ten zabieg sprawia ból.

Postanowiłam więc rozwiać Wasze wszelkie wątpliwości, odpowiadając na najczęściej zadawane pytania związane z oczyszczaniem zębów!

  1. Co to jest oczyszczanie zębów z kamienia i osadów?

    Jest to zabieg, który wykonuje stomatolog lub wyspecjalizowana higienistka stomatologiczna. Zabieg ten polega na usunięciu twardego kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków, a miękkiej płytki za pomocą piasku, przy użyciu piaskarki.

  2. Czy oczyszczanie uszkadza zęby?

    Oczyszczanie zębów nie uszkadza szkliwa. W naszym gabinecie stosujemy profesjonalny piasek firmy KAVO, który jest drobniutki i idealnie okrągły, nie posiada żadnych kantów, przez co szkliwo nie jest uszkodzone.

  3. Czy oczyszczanie zębów boli?

    Zabieg oczyszczania powinien być przeprowadzony bezboleśnie, jednak przy odsłoniętych szyjkach zębowych jest to niemożliwe, ponieważ nadwrażliwość jest bardzo duża. Wtedy stosujemy u pacjentów znieczulenie miejscowe i zabieg przeprowadzony jest bezboleśnie oraz komfortowo. W czasie zabiegu używamy piasku, który zamyka kanaliki zębinowe, przez co po wykonanym zabiegu nie ma nadwrażliwości zębinowej na pokarmy ciepłe, zimne, kwaśne, czy słodkie. Pacjenci, którzy w przeszłości doświadczyli już oczyszczania zębów, często się skarżą, nie chcąc ponownie go wykonywać, ponieważ boją się nadwrażliwości, która będzie po zabiegu. Cały zabieg kończymy fluoryzacją — polega ona na nałożeniu na specjalną łyżkę preparatu z dużą dawką fluoru. Fluor ten wbudowuje się w szkliwo zęba i zapobiega to późniejszej próchnicy zębów.

  4. Ile czasu po zbiegu nie jemy i nie pijemy?

    Po zabiegu nie jemy i nie pijemy około 2 godziny.

  5. Czy można oczyszczać mleczaki?

    Możemy oczyszczać zęby stałe, jak również mleczaki. Bardzo często u dzieci higiena jamy ustnej nie jest wystarczająca, zwłaszcza kiedy chcemy, żeby dzieci się usamodzielniły i nie chcemy już im myć zębów. Wtedy warto przyprowadzić malucha na profesjonalne oczyszczanie zębów, gdzie higienistka pokaże, gdzie są miejsca niedomyte, za pomocą specjalnych tabletek, które wybarwiają płytkę nazębną. Dziecko samo widzi miejsca, które trzeba doczyścić. Zabieg oczyszczania u dzieci na zębach mlecznych przeprowadzamy głównie za pomocą piasku i piaskarki. Nie używamy do tego ultradźwięków, przez co zabieg jest delikatny, mało inwazyjny i dzieci wychodzą zadowolone.

  6. Czy kobiety w ciąży i karmiące piersią, mogą wykonywać oczyszczanie?

    Higiena jamy ustnej u kobiety ciężarnej i kobiety karmiącej piersią jest niezwykle ważna. W płytce nazębnej i w kamieniu znajdują się bakterie, które przez krwawiące dziąsła mogą wnikać do krwiobiegu i krążyć w naszym organizmie. Bardzo często mamy karmiące piersią oblizują smoczki dzieci, przez co swoją florę bakteryjną z własnej jamy ustnej przekazują do czyściutkiej jamy ustnej dziecka i powoduje to próchnicę w późniejszym okresie u dzieci, dlatego oczyszczanie zębów i redukcja kamienia płytki nazębnej i szkodliwych bakterii jest niezmiernie ważna.

  7. Czy osoby z aparatem ortodontycznym mogą korzystać z zabiegu oczyszczania zębów?

    Aparat ortodontyczny bardzo utrudnia higienę jamy ustnej, przez wszystkie elementy, które są zamontowane na zębach. Często osoby, które noszą aparat ortodontyczny, żyją z przeświadczeniem, że oczyszczanie zębów spowoduje odklejenie zamków, elementów precyzyjnych, uszkodzenia aparatu. Nie jest to prawdą, ponieważ wyspecjalizowana higienistka ściąga łuki i przeprowadza zabieg oczyszczania tylko na zębach, nie uszkadzając elementów aparatu. Po zabiegu bezpiecznie zakłada łuki, przez co nie jest to groźne dla leczenia ortodontycznego.

  8. Jak często wykonywać oczyszczanie zębów w gabinecie?

    Zabieg oczyszczania profesjonalnego wykonujemy raz na pół roku lub raz w roku. Decyduje o tym stomatolog lub higienistka na podstawie ilości kamienia nazębnego i znając termin ostatniego oczyszczania zębów.

  9. Po co wykonujemy zabieg oczyszczania?

    Zabieg oczyszczania jest niezmiernie ważny, ponieważ bardzo często wydaje nam się, że oczyszczając zęby w domu za pomocą irygatorów wodnych, nici dentystycznych, profesjonalnych szczotek, nawet szczotek z ultradźwiękami, że mamy czyste zęby. Okazuje się, że są miejsca, standardowe miejsca u każdego pacjenta, które są niedoczyszczone. Profesjonalne oczyszczanie redukuje ilość kamienia nazębnego, płytki nazębnej, która ma wpływ na krwawienie dziąseł. Bardzo często złogi nazębne powodują także nieprzyjemny zapach z ust. Raz w roku profesjonalne oczyszczanie zębów jest wskazane u każdego pacjenta.

Zostaw komentarz

Możesz użyć tych znaków HTML:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>